x
f
x
f
f
f
f

Budweiser vs. Cola HOTWINGS!

45min

Supernem

serves 4

"The Battle of the Wings:
Coca Cola vs. Budweiser!"

Fremgangsmetode

Vejen til Super Bowl fortsætter med Eat My Sports! I denne uge kaster drengene sig ud i den ultimative hovedret nemlig kylling! Men ikke bare almindelig kylling.. for det er jo Super Bowl.. Så drengene har skabt Budweiser hotwings OG Coca Cola hotwings!

Opskriften er baseret på vores klassiske ovnbagte, sprøde hotwings, der smager fuldstændigt fantastisk!
Den store forskel her, er de to forskellige typer glaze vi bruger til at vende kyllingevingerne i (eller lår, hvis du ikke kan skaffe vinger).

Den ene glaze har Coca Cola som hovedelement, som sammen med tomat og hotsauce giver en sød, krydret smag, der bare ikke er til at stå for!

Den anden glaze er baseret på den amerikanske Budweiser øl og honning, som giver en helt fantastisk aroma og smag!

De to vinger er perfekte til enhver sportsaften!

 

[su_box title=”Kunne du lide denne opskrift? “]Husk at du altid kan finde vores youtube-kanal her – Husk at abonnere, hvis du vil have de seneste videoer direkte i dit feed! [/su_box]

No Reviews

Ingredienser

Antal serveringer
2,5kg Kyllingevinger
2 spsk Bagepulver
1 spsk Paprika
1 spsk Cayennepeber
1 spsk Hvidløgspulver
Salt + peber
250 ml Budweiser øl
1 dl Honning
125g Smeltet smør
½ dl Hvedemel
2 dl Frank's Hot Sauce
1 spsk Chipotle Chilipulver
1 spsk Hvidløgspulver
2 spsk Bagepulver
1 spsk Paprika
1 spsk Cayennepeber
1 spsk Hvidløgspulver
1 spsk Løgpulver
Salt + peber
Glaze
8 dl Coca Cola
200g Tomat Pasta
2 dl Rørsukker
2 dl Frank's Hot Sauce
Salt + peber

Fremgangsmåde

1.

Bland dine rubs

Bland ingredienserne til de 2 rubs i hver sin skål.
Mark as complete
2.

Vend kyllingen i dine rubs

Bland ingredienserne til de 2 rubs i hver sin skål.
Mark as complete
3.

Vend kyllingen i dine rubs

Sørg for at alle overflader på kyllingestykkerne er godt dækket.
Mark as complete
4.

Sæt kyllingen i ovnen

Fordel kyllingestykkerne på en bageplade og bag dem i ovnen ved 200 grader på varmluft i 20-25 minutter
Mark as complete
5.

Lav Cola glaze

Se hvordan du laver glazen i videoen.
Mark as complete
6.

Lav Budweiser glaze

Se hvordan du laver glazen i videoen.
Mark as complete
7.

TOSS!

Hæld dine to glazer i hver sin skål. Fordel de varme kyllingestykker i skålene og ryst skålene til kyllingestykkerne er helt dækkede af glaze.
Mark as complete
8.

Server!

Så skal der spises vinger! Og det bliver noget grisseri, det kan vi lige så godt sige med det samme ;) Men det smager fantastisk, så det er det hele værd!
Mark as complete

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.